O webu

Několik slov k historii a obsahu těchto stránek

Tyto stránky v celém rozsahu navazují na stránky, které zde byly od roku 2005. Původní stránky vznikly zásluhou paní Aleny Jankové, knihovnice z Ústí nad Orlicí, která je založila a vedla od r.2005 až do r.2021.

Paní Janková o vzniku původních stránek tehdy napsala:

"O obsahu rozhoduji samostatně, aktualizuji za pomoci jednoho Rychnováka a jednoho Hradečáka. Napsat mi můžete na moji adresu. Pan Vaculík internet nepoužívá, jemu psaní posílejte poštou."

Že původní stránky vznikly téměř zázrakem, o tom vypovídá dovětek, který k jejich zrodu napsali tehdejší webmasteři.

"Jak se to sem dostalo?
Ačkoli se to zdá nemožné, a u nás obzvláště, ještě zde existují lidé, věnující čas a energii činnosti, která jim nepřinese nic krom čiré radosti z vlastní realizace. A protože i tito lidé mají přátele, kteří ve všeobecném honu za majetkem, penězi a vlastním životem dokáží tu a tam udělat dobrý skutek, může se stát, že dojde ke vzniku webových stránek o člověku, jenž si to nepochybně zaslouží.
Věříme, že zde nemalá investice paní Jankové najde své uplatnění.
Bylo nám ctí.
Rew a Oniin"

Tito webmasteři se pak o obsah stránek spolu s paní Jankovou starali až do roku 2021, za což jim všem patří velký dík. Za tu dobu zde paní Janková shromáždila úctyhodné množství dokumentů.

Nynější podoba webových stránek vznikla díky paní Hance Francové, autorem grafické podoby je Fomas. O stránky se staráme společně Milan Samek a já. Věřím, že se vám tento web bude líbit a že tu najdete leccos zajímavého.

Chcete-li nám napsat, použijte adresy janek.vaculikatseznam.cz.

Jan Vaculík

 

Dopisy pana Vaculíka

Národní knihovna chce archivovat obsah našich stránek

Napsal nám pan Hutař z Národní knihovny ČR s tím, že by NK měla zájem archivovat obsah našich webových stránek, zařadit je tak do všeobecného archívu a zpřístupňovat veřejnosti dle potřeb a požadavků návštěvníků.

Zájem NK nás samozřejmě těší a již jsme vyjádřili souhlas s přiloženou žádostí.

From: Jan Hutař

Date: Oct 12, 2005 3:18 PM

Subject: Narodni knihovna CR- archivace online zdroju

To: info.vaculikatgmail.com (info[dot]vaculik[at]gmail[dot]com)

Vazena,

jmenem Narodni knihovny CR se na Vas obracime s nabidkou spoluprace v oblasti archivace elektronickych online zdroju pristupnych prostrednictvim site Internet. Touto problematikou se v Ceske republice zabyva projekt Narodni knihovny CR s nazvem WebArchiv, usilujici o ziskavani, registraci, ochranu, archivaci a trvale zpristupneni domacich elektronickych online zdroju. Vice informaci o projektu naleznete na www.webarchiv.cz. Vami vydavany elektronicky online zdroj http://www.ludvikvaculik.cz/ splnuje vsechna stanovena kriteria (viz www.webarchiv.cz/kriteria.html) nutna k zarazeni zdroje do digitalniho archivu. Proto bychom s Vami velmi radi uzavreli SMLOUVU O POSKYTOVANI ELEKTRONICKYCH ONLINE ZDROJU, ktera by nam umoznila Vas zdroj archivovat a ve smluvnim ramci i omezene zpristupnovat. Vsechny dalsi potrebne informace o celem procesu, jednoduchy postup vcetne vzorove smlouvy, najdete na strankach www.webarchiv.cz/vydavatele.html. Snaha archivovat a nasledne zpristupnovat elektronicke online zdroje je v soucasnosti celosvetovym trendem. Situace v Ceske republice je ztizena nedokonalym stavem ceske legislativy (zakony o povinnem vytisku a autorsky zakon), diky niz jsme nuceni navazat spolupraci s Vami jako s vydavateli takovychto zdroju prave prostrednictvim smluvniho vztahu.

Dekujeme predem za Vasi vstricnost, Vas cas a tesime se na spolupraci.

V pripade jakychkoli dotazu ci pripominek nas prosim kontaktujte.

Mgr. Jan Hutař

Oddeleni elektronickych online zdroju

Narodni knihovna Ceske republiky

Klementinum 190, 110 01 Praha 1