Miroslav Heindl

Miroslav Heindl

Milý pane Vaculíku,

   asi před třemi hodinami jsem se pokoušel poprvé v životě dovolat se do rádia a v pořadu Jana Rejžka Kritický klub na stanici Český rozhlas 6 Vám veřejně poblahopřát do éteru. Nepodařilo se - už jsem se nevešel. Nevadí. Aspoň mám o důvod víc napsat Vám pár řádků, k čemuž bych se asi jinak nedokopal.

   Děkuji Vám především za urputnost a tvrdohlavost, s jakou jste  v  období "normalizace" odolával zastrašování tehdejší moci.. Věřím, že jste to vůbec neměl snadné, i když z Vašich fejetonů, které se mi občas podařilo přes řev rušiček zaslechnou z mnichovského rádia, by nezasvěcený posluchač mohl nabýt dojmu,že píšete o nějakém novodobém a srandovním Kocourkově. Kocourkov to tedy byl, ale že by příliš srandovní, to tedy ani náhodou.

   Možná se budete chytat za hlavu. Já Vám to ale napíšu: byl jste pro mne celá ta neradostná léta jistou morální autoritou. Ve chvílích, kdy na mne padala beznaděj z toho husákovského Blbákova, jsem si vyhrabal staré Literárky s textem "Dva tisíce slov" anebo Vaši Sekyru, vydanou r.1969 těsně předtím, než "spadla klec". A to jsem si vždycky pak řekl: toto je normální čeština, toto je normální lidská mluva. Ne ty sračky, co jsou slyšet z rozhlasu a televize...

   Vaše  Petlice bývá  hodnocena jako jeden z činů, které přispěly k zachování  kontinuity české literatury. Neměl jsem to štěstí, aby se mi samizdaty dostaly do rukou přímo. To až po převratu jejich oficiální vydání. Kdybyste ale nenapsal vůbec nic, tak za tuhle statečnou a obětavou práci díky!

   Ještě k něčemu se chci doznat. Bude  mi za rok šedesát a celý život kantořím. Proto mě vždycky dojímá, jak hezky píšete i hovoříte o Vaší paní učitelce Svatoňové. Tož pokud by i o mně aspoň někdo z mých bývalých žáků  takto pěkně smýšlel, nežil jsem nadarmo. A dost.

   Buďte zdráv a vesel. A pište pořád dál. Ať Vám slouží i hlas, abyste si k tomu mohl taky řádně zanotovat.. A zase někdy přijeďte do Brna. Teď tu celý červenec v Divadle Husa na provázku běží autorská čtení českých, slovenských a polských spisovatelů, ale Vaculík nikde. Tak se hleďte polepšit...

   Z jedné velké moravské vesnice Vás zdraví a všecko dobré přeje Mirek Heindl, Velkopavlovická 10, 628 00 Brno 28.